Stručně k redakčním systémům

Vývoj webu

Pro klienty vždy vybírám redakční systém, který co nejvíce vyhovuje jejich potřebám. Někdy to není jednoduché, protože na trhu existuje nepřeberné množství redakčních systémů (RS nebo anglicky CMS – Content Management System), ať už open source (zdarma), placené nebo přímo i hostované.

Vyzkoušela jsem už desítky open source RS, jiné mi vyhovovaly více, jiné méně. Při výběru musím mít na paměti jednak požadavky klienta na systém, ale také systémové požadavky RS, jeho přehlednost a snadnost použití. Ideální RS je takový, který je přehledný, snadno se ovládá, je rychlý a splňuje všechny požadavky na funkcionalitu, popřípadě je dostatečně flexibilní k dalším úpravám.

Mezi prvními RS, které jsem zkusila, byl nejznámější trojlístek Wordpress, Joomla a Drupal.

Wordpress
Z těchto tří nejlépe vyšel Wordpress, který se mi jeví jako nejpříjemnější na používání, jak z hlediska webdesignera/webdevelopera, tak i běžného uživatele. Jeho možná nevýhoda je, že pro některé projekty je až moc zbytečně velký. Pro větší stránky je ale ideální a díky velkému množství různých pluginů lze z něj učinit velmi bohatý systém. V základní instalaci bez přídavných pluginů ovšem chybí možnost nahrávat multimediální soubory do různých složek, což vidím u některých webů jako velké mínus.

Drupal
U Drupalu je jeho velká nevýhoda v tom, že naučit se ho ovládat a upravovat trvá oproti ostatním RS dlouho. A jelikož jádro systému je velice holé, potřebujete nainstalovat moduly (které mají jíné RS již v základní instalaci) a platí, že čím více modulů, tím horší výkon a tím více je systém zpomalený.

Joomla
Joomla je oproti Drupalu na tom s ovladatelností lépe, ale i tak je to RS, kterému se radši vyhýbám. V dnešní době už je k dispozici mnoho lepších rešení.

Mezi dalšími RS, které jsem vyzkoušela, byly například systémy WebsiteBaker, MODx, Concrete5, PivotX, Quick CMS, CMS made simple, Typolight, Silver Stripe, Lotus, Sunlight CMS, Wolf, RazorCMS, Textpattern, Plone a mnoho dalších.

Většina těchto RS je primárně v angličtině (Sunlight CMS je příklad RS z českého prostředí), proto důležitou podmínkou byl i překlad systému, protože ne všichni klienti ovládají angličtinu na takové úrovni a lépe se jim pracuje v českém prostředí.

Mezi mé favority (včetně Wordpressu) patří:
WebsiteBaker – jednoduché a přehledné ovládání, snadná správa modulů a šablon, pro menší a střední stránky
Pluck – bez databáze, snadno modifikovatelný, vhodný pro menší stránky
Modx, Concrete5 – obrovský potenciál, střední až velké stránky

Samozřejmě, že i výše uvedené mají nějaké mouchy, ale to lze najít i u sebelepšího redakčního systému.

Pokud je člověk programátor a má na to čas a prostředky, pak je samozřejmě nejlepší vytvořit si vlastní redakční systém a ten používat pro klienty. Pak je jednodušší tento systém spravovat a rozšiřovat podle potřeb zákazníka.

A co požadujete VY od redakčního systému? Který je váš oblíbený?


Webdesigner Dana Švédová

Jsem webdesigner na volné noze se zálibou ve čtení, psaní a hudbě. Během mého několikaletého působení v tomto oboru jsem se podílela na množství různorodých projektů. Zakládám si na osobní komunikaci s klientem, zodpovědném a pečlivém přístupu k práci.

Přihlašte se k odběru novinek

Máte-li zájem o zasílání novinek, zadejte prosím svůj e-mail níže.

Komentáře

Tento článek zatím nemá komentáře.

Přidejte komentář

← Starší    Novější →